اصفهان، کیلومتر10 اتوبان فرودگاه، خیابان آفاق

سیستم های سقف شیشه ای

سیستم های سقف شیشه ای

فهرست مطالب

 
سازه های شیشه
انواع سقف‌ شیشه‌ای 
اجرای سازه سقف شیشه ای
مزایا و معایب سقف شیشه ای

سازه های شیشه ای

یکی از اصلی ترین متریال ها برای مدرن تر شدن ساختمان ها در سالهای اخیر شیشه های سکوریت می باشند که در نما، نور گیر، درب های ورودی و داخلی و همچنین سقف از آنها استفاده میشود. سقف شیشه ای از جمله سقف هایی می باشد که در گذشته به عنوان نورگیر کاربرد داشته و امروزه به عنوان سقف کامل از آنها استفاده میشود. با توجه به فراهم شدن امکان تماشای آسمان از داخل ساختمان، به این سقف ها اسکای لایت Skylight نیز گفته میشود.

انواع سقف‌ شیشه‌ای 

 

سقف‌های شیشه‌ای را با توجه به ابعاد و مساحت آن‌ها و شکل ظاهری به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم‌بندی می‌کنند. سقف‌های شیشه‌ای ثابت به صورت یکپارچه نصب می‌شوند و از ایمنی بالایی برخوردار هستند. اما سقف‌های شیشه‌ای متحرک به صورت ریل‌دار یا در اصطلاح بازشو طراحی، ساخته و نصب می‌شوند.

اجرای سازه سقف شیشه ای

 

به نظر می‌رسد که از اسم آن کاملا پیداست که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. اما بد نیست بدانید که جنس شیشه به کار رفته در این نوع سقف‌ها با جنس شیشه در حالت عادی تفاوت دارد. چرا که معمولا در آنها از شیشه‌های بسیار مقاوم یا اصطلاحا نشکن استفاده می‌کنند. در واقع با استفاده از روش‌هایی از جمله حرارت دادن در دمای بالا، مقاومت شیشه را در برابر ضربات محکم بالا می‌برند. البته کیفیت و میزان مقاومت در برابر ضربه بسته به جنس آنها می‌تواند متفاوت باشد. رنگ شیشه به کار رفته در این سقف‌ها هم بسته به سلیقه افراد و همچنین مکان مورد استفاده متفاوت خواهد بود.

مزیت های استفاده

• سقف شیشه‌ای باعث افزایش ورود نور به ساختمان شده و هم در روز و هم در شب جذابیت بالایی دارد.
• همچنین سقف‌های شیشه‌ای دارای کمترین میزان استهلاک هستند و مثل سایر مصالح ساختمانی دستخوش آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی نمی‌شوند.
• قطعات استفاده شده در سقف‌های شیشه‌ای را به‌ راحتی می‌توان به اشکال مختلف درآورد و از آن‌ها استفاده کرد.

عیوب استفاده

• استفاده از شیشه باعث افزایش مصرف انرژی در ساختمان می‌شود چراکه ضریب انتقال حرارت در شیشه بالاست و تبادل حرارتی سریع اتفاق می‌افتد.
• همچنین سقف‌های شیشه‌ای به‌راحتی نور را از خود عبور می‌دهند و خصوصاً در فصل تابستان ممکن است مشکلاتی را از نظر تبادل نور و گرما سبب شوند.
• شیشه به‌خاطر ماهیتی که دارد، صدا را منعکس می‌کند.

Glass ceiling
Click Here
Glass ceiling
Click Here
Previous slide
Next slide