اصفهان، کیلومتر10 اتوبان فرودگاه، خیابان آفاق

معرفی انواع پنجره ها

معرفی انواع پنجره ها

فهرست مطالب

تعریف پنجره

یراق آلات، صفحه ای شیشه ای و پروفیل، اجزای سازنده پنجره ها هستند که با توجه به آن ها، پنجره ها را می توان به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد. برای مثال محل قرار گرفتن یراق آلات در پنجره می تواند عملکرد باز و بسته کردن پنجره را مشخص کند. همین امر یکی از عواملی است که پنجره ها را از نظر ظاهری از یکدیگر متمایز می کند.پنجره از اجزای مختلفی مانند فریم، شیشه ویراق آلات تشکیل میشود که ابعاد و اندازه های ان در هر ساختمانی متفاوت است.هنگام ساخت پنجره باید پارامترهایی مانند ضریب انتقال حرارت و میزان حرارتی که داخل و خارج می شود، شاخص خورشیدی و میزان استفاده ساختمان از انرژی خورشیدی و همچنین میزان تهویه در نظر گرفته شوند.

هر پنجره ای مناسب چه منطقه آب و هوایی است؟

اصول معماری و ساخت و ساز و استفاده از اشکال مختلف مصالح ساختمانی و متریال دیگر آن از مواری هستند که تا حدودی می توانند با توجه به شرایط متفاوت جغرافیایی، مختلف باشند. این تفاوت ها سبب می شود تا بیشترین کارایی برای هر منطقه به دست آید. در صنعت پنجره نیز این مسئله اهمیت بسیاری دارد، چرا که پنجره ها از مهم ترین فضاها برای تبادل هوا و نور و ارتباط با فضای خارج از ساختمان اند.

اجزای تشکیل‌دهنده پنجره‌ها

یک پنجره از اجزای مختلفی تشکیل‌ شده است که در ادامه آن‌ها با آنها آشنا می شویم:

شیشه

شیشه یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده پنجره است که وظیفه دارد نور را از خود عبور دهد و در مدل‌های مختلف تک جداره، دوجداره، هوشمند و موارد دیگر موجود است. اینکه چه نوع شیشه‌ای در ساخت پنجره‌ها استفاده شود، بستگی به نوع کاربری ساختمان و مشخصات بنا دارد. در هنگام انتخاب شیشه باید صرفه‌جویی در مصرف انرژی، حفظ سلامت فضای خانه، کارایی حداکثری و همین‌طور صرفه‌جویی در هزینه‌ها را مدنظر قرار داد.

فریم پنجره

فریم از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده پنجره است که انتخاب آن تأثیر زیادی در نمای ساختمان می‌گذارد. به دلیل تأثیرگذاری فریم در نمای ساختمان، طراحی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. فریم می‌تواند در جنس‌های مختلف آهنی، چوبی، استیل، آلومینیومی، پی‌وی‌سی و یو پی‌وی‌سی مورد استفاده قرار گیرد.

یراق آلات

نوع یراق‌آلاتی که در ساخت پنجره به‌ کار برده می‌شود به شیوه باز و بسته شدن آن بستگی دارد که می‌تواند در انواع کشویی، محوری، دوطرفه، کلنگی و موارد دیگر باشد.

انواع پنجره ازنظر پروفیل یا قاب

به طورکلی و همان طور که ذکر کردیم انتخاب یک پروفیل مناسب در پنجره با توجه به نیاز ساختمان و محیطی که در آن قرار دارد تعیین می شود.

پنجره های چوبی

پنجره های فلزی (آهنی و آلومینیومی)

پنجره های کامپوزیت (فایبرگلاس، PVC و UPVC)