اصفهان، کیلومتر10 اتوبان فرودگاه، خیابان آفاق

نحوه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

نحوه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

فهرست مطالب

توسعه پایدار چیست؟

توسعه پایدار توسعه ای است كه افزون بر توسعه و زندگی نسل حاضر به حمایت از نسل‌های بعد نیز توجه دارد. هدف از طراحی ساختمان‌های پایدار كاهش آسیب آن بر روی محیط از نظر انرژی وبهره برداری از منابع طبیعی است، كه شامل قوانین زیرمی‌باشد:
۱-كاهش مصرف منابع غیر قابل تجدید
۲-توسعه محیط طبیعی
۳-حذف یا كاهش مصرف مواد سمی و یا آسیب رسان بر طبیعت در صنعت ساختمان

اصول بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها

اکثر انرژی مورد استفاده در ساختمان ها هنوز از منابع تجدید ناپذیر سوخت فسیلی است. با این حال، بخش ساختمان همچنین دارای بالاترین پتانسیل برای بهره وری انرژی است. با افزایش تقاضا برای سوخت‌های فسیلی همراه با عدم اطمینان در مورد در دسترس بودن سوخت‌های فسیلی در آینده، افزایش نگرانی‌ها در مورد امنیت انرژی (هم برای تامین عمومی و هم برای نیازهای خاص تاسیسات)، و این پتانسیل که تجمع گازهای گلخانه‌ای ممکن است باعث ایجاد اثرات نامطلوب شود.

راه‌کارهای بهینه سازی مصرف انرژی

ساختمانها یکی از بزرگترین منابع اتلاف انرژی محسوب می شوند که در صورت تداوم مصرف بیش از حد انرژی علاوه بر دامن زدن به مسئله بحران انرژی در جهان، سبب تشدید آلودگی محیط زیست نیز می گردند.

بخش ساختمان در هر کشور بیش از یک سوم انرژی مصرفی کشور را به خود اختصاص داده، که ارزش آن، به قیمت جهانی، سالیانه بالغ بر شش میلیارد دلار می گردد.

استفاده منطقی از انرژی، در رئوس اصلی کار کشورهای فاقد انرژی فسیلی قرار گرفته و آنها را بر آن واداشته که در یکی از مراکز اصلی مصرف انرژی، یعنی ساختمان های مسکونی، مسئله بهینه کردن مصرف انرژی را جدی بگیرند.

دلایل بهینه سازی مصرف انرژی

صنعت، مصرف‌کننده برتر

میزان مصرف انرژی در صنعت بسیار زیاد است. حتی بخشی از توان تولیدی نیروگاه‌ها هم در خود نیروگاه‌ها برای تجهیزات مختلف آن استفاده می‌شود.

شرایط زندگی

بخش دیگری از تکنولوژی به رفاه بشر ارتباط دارد. بشر روز به روز دنبال رفاه بیشتر است و وسایل گرمایشی و سرمایشی و تهویه و ماشین‌های قدرتمند‌تر و مواردی از این قبیل برای بشر امروزی ضروری هستند.

انرژی مایه حیات است

برای بشر امروزی استفاده از تکنولوژی تبدیل به یک ضرورت شده است و نمی‌توان این مورد را انکار کرد. و این انرژی اصلی‌ترین عامل تامین نیرو برای کار کردن ابزارهای تکنولوژی شده است.

و …..

Telegram
Email
Twitter
WhatsApp